Pur vahuga soojustamine – mis see on ja kuidas toimib.

Hoonete soojustamiseks kasutatakse peamiselt kahte erinevat tüüpi polüuretaan-pritsvahtu:
avatud ja suletud pooridega.


Neil kaht tüüpi vahtudel on suur erinevus nii omadustes, kasutuskohtades kui ka vastavalt
hinnas.
Peamine erinevus on soojapidavuses ja veeauru läbilaskvuses.

Milline on avatud rakuga (pooriga) polüuretaanvaht (PUR)?

Avatud rakuga PUR vaht (tihedus 7 – 12 kg/m3) koosneb paljudest õhumullidest, mis ongi polüuretaanmaatriks. See on pooljäik materjal, käsnasarnase väljanägemisega, mis paigaldamise ajal paisub ja loob väikesed, avatud elemendid, mis on täidetud süsinikdioksiidiga. Tänu oma võimele laieneda pealekandmisprotsessis, täidab see pragusid ja tühimikke ning kleepub ebakorrapärase pinna või aluspinnaga, moodustades õhutiheda isolatsiooni.

Avatud pooridega Polüuretaanvaht, mida pritsitakse ehituspinnale, on loodud spetsiaalselt kõikide hoone konstruktsioonide parimaks soojustamiseks ja uskumatult heaks heliisolatsiooniks.

Ehituspinnad ei vaja mingit spetsiaalset ettevalmistust, et vaht nendele paremini nakkuks. Soojustatakse nii karkassi, hoone välis- ja vaheseinu ning põrandaid. 

Pur vahuga soojustamine
Avatud pooridega Polüuretaanvaht seinas.

Suletud rakuga PUR vaht. Miks, kuidas ja kuhu?

Suletud pooridega vaht (tihedus 27 – 40 kg/m3) on pea kaks korda soojapidavam kui muu soojustus. See sisaldab kuni 95% suletud vahupoore, mis on täidetud inertgaasiga. Sellega on võimalik hoida hoone konstruktsioonides kokku seinte paksuses (20 cm vahuga soojustatud sein on võrdne ca 40 cm villaga soojustatud seinaga). Suletud pooridega vahu eelised võrreldes avatud pooridega vahuga on tugevus, suurem soojatakistus ja suurem vastupidavus õhu (loe: soojuse) kaole. Kasutades suletud pooridega vahtu näiteks puitkonstruktsioonides ei ole tarvis paigaldada hoonele tuuletõket ega ka isegi mitte aurutõket. Suletud pooridega PUR vaht ei “hinga”, seega sobib ideaalselt mittehingavate materjalide soojustamiseks (nt vundamendid). See sobib hästi ka külmkambrite isoleerimiseks. Vaht on niiskusekindel ning seega võib seda kasutada vundamentide soojustamiseks pinnases või siis keldrite seintel. Vaht ei hallita ega mädane ja  ei eralda mingisuguseid mürkaineid ega lenduvaid osakesi.

Pur vahuga soojustamine
Tükike kinnise rakuga PUR vahtu

PUR vahu eelisteks on:

Parim heliisolatsioon;
Soojuse ja külma parim isoleerimine;
Tulelevikut mittetoetav;
Kiire ja odav paigaldus (võrreldes teiste soojustusmaterjalidega);
Energiasäästlik;
Vananemiskindel;
Mädanemiskindel;
Ei lõhna peale paigaldamist;
Ei vaju seinas ära.